"eiði" meaning in All languages combined

See eiði on Wiktionary

Noun [Faroese]

IPA: /ˈaiːjɪ/
Rhymes: -aiːji Etymology: From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo. Cognate with Old Swedish ēþ (Modern Swedish ed) and Norwegian Bokmål eid. Etymology templates: {{inh|fo|non|eið}} Old Norse eið, {{inh|fo|gem-pro|*aidiją}} Proto-Germanic *aidiją, {{der|fo|ine-pro|*h₁ey-|t=go}} Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”), {{cog|gmq-osw|eþ|ēþ}} Old Swedish ēþ, {{cog|sv|ed}} Swedish ed, {{cog|nb|eid}} Norwegian Bokmål eid Head templates: {{head|fo|noun|genitive singular|eiðis||:Template:22||:Template:222|plural|eiði|or|:Template:33||{333||g=n|head=}} eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33), {{fo-noun|n|eiðis|eiði|33=eiðir}} eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33) |cat2= |cat3= }} Inflection templates: {{fo-decl-noun-n24|eið}}, {{fo-decl-noun|eiði|eiðið|eiði, eiðir|eiðini|eiði|eiðið|eiði, eiðir|eiðini|eiði|eiðnum, eiðinum|eiðum|eiðunum|eiðis|eiðisins|eiða|eiðanna|decl=n24}} Forms: eiði n |cat2= |cat3= }} [canonical], eiðis [genitive, singular], eiði [plural], :Template:33 [plural], no-table-tags [table-tags], eiði [indefinite, nominative, singular], eiðið [definite, nominative, singular], eiði [indefinite, nominative, plural], eiðir [indefinite, nominative, plural], eiðini [definite, nominative, plural], eiði [accusative, indefinite, singular], eiðið [accusative, definite, singular], eiði [accusative, indefinite, plural], eiðir [accusative, indefinite, plural], eiðini [accusative, definite, plural], eiði [dative, indefinite, singular], eiðnum [dative, definite, singular], eiðinum [dative, definite, singular], eiðum [dative, indefinite, plural], eiðunum [dative, definite, plural], eiðis [genitive, indefinite, singular], eiðisins [definite, genitive, singular], eiða [genitive, indefinite, plural], eiðanna [definite, genitive, plural]
  1. isthmus Synonyms: eið
    Sense id: en-eiði-fo-noun-WdeYHWnQ Categories (other): Landforms Disambiguation of Landforms: 49 47 4
  2. see Eiði, a place on Eysturoy
    Sense id: en-eiði-fo-noun-YbZlxLUT Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Faroese links with redundant target parameters, Faroese links with redundant wikilinks, Old Swedish links with redundant target parameters, Pages with 2 entries, Pages with entries, Landforms Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 26 66 9 Disambiguation of Faroese links with redundant target parameters: 13 87 Disambiguation of Faroese links with redundant wikilinks: 13 87 Disambiguation of Old Swedish links with redundant target parameters: 3 97 Disambiguation of Pages with 2 entries: 5 82 4 5 4 Disambiguation of Pages with entries: 5 82 4 5 4 Disambiguation of Landforms: 49 47 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Faroese]

IPA: /ˈaiːjɪ/
Rhymes: -aiːji Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|fo|noun form}} eiði
  1. dative singular of eiður Tags: dative, form-of, singular Form of: eiður
    Sense id: en-eiði-fo-noun-UT6lRh8~
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Icelandic]

IPA: /ˈeiːðɪ/
Rhymes: -eiːðɪ Etymology: From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo. Etymology templates: {{inh|is|non|eið}} Old Norse eið, {{inh|is|gem-pro|*aidiją}} Proto-Germanic *aidiją, {{der|is|ine-pro|*h₁ey-|t=go}} Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”), {{cog|la|eo}} Latin eo Head templates: {{is-noun|@@}} eiði n (genitive singular eiðis, nominative plural eiði) Inflection templates: {{is-ndecl|n}} Forms: eiðis [genitive, singular], eiði [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], eiði [indefinite, nominative, singular], eiðið [definite, nominative, singular], eiði [indefinite, nominative, plural], eiðin [definite, nominative, plural], eiði [accusative, indefinite, singular], eiðið [accusative, definite, singular], eiði [accusative, indefinite, plural], eiðin [accusative, definite, plural], eiði [dative, indefinite, singular], eiðinu [dative, definite, singular], eiðum [dative, indefinite, plural], eiðunum [dative, definite, plural], eiðis [genitive, indefinite, singular], eiðisins [definite, genitive, singular], eiða [genitive, indefinite, plural], eiðanna [definite, genitive, plural]
  1. isthmus Tags: neuter Synonyms: grandi, landbrú Related terms: sund
    Sense id: en-eiði-is-noun-WdeYHWnQ Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header, Landforms Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 70 30 Disambiguation of Landforms: 93 7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Icelandic]

IPA: /ˈeiːðɪ/
Rhymes: -eiːðɪ Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|is|noun form}} eiði
  1. indefinite dative singular of eiður Tags: dative, form-of, indefinite, singular Form of: eiður
    Sense id: en-eiði-is-noun-rYhBx9e0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "eið"
      },
      "expansion": "Old Norse eið",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aidiją"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aidiją",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "eþ",
        "3": "ēþ"
      },
      "expansion": "Old Swedish ēþ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "ed"
      },
      "expansion": "Swedish ed",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "eid"
      },
      "expansion": "Norwegian Bokmål eid",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo. Cognate with Old Swedish ēþ (Modern Swedish ed) and Norwegian Bokmål eid.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiði n |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": ":Template:33",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n24",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðinum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiða",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "eiði",
        "11": "or",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eiðis",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "eiðis",
        "3": "eiði",
        "33": "eiðir"
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eið"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n24"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiði",
        "10": "eiðnum, eiðinum",
        "11": "eiðum",
        "12": "eiðunum",
        "13": "eiðis",
        "14": "eiðisins",
        "15": "eiða",
        "16": "eiðanna",
        "2": "eiðið",
        "3": "eiði, eiðir",
        "4": "eiðini",
        "5": "eiði",
        "6": "eiðið",
        "7": "eiði, eiðir",
        "8": "eiðini",
        "9": "eiði",
        "decl": "n24"
      },
      "name": "fo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "49 47 4",
          "kind": "other",
          "langcode": "fo",
          "name": "Landforms",
          "orig": "fo:Landforms",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "isthmus"
      ],
      "id": "en-eiði-fo-noun-WdeYHWnQ",
      "links": [
        [
          "isthmus",
          "isthmus"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 66 9",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 87",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 87",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 82 4 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 82 4 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "49 47 4",
          "kind": "other",
          "langcode": "fo",
          "name": "Landforms",
          "orig": "fo:Landforms",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "see Eiði, a place on Eysturoy"
      ],
      "id": "en-eiði-fo-noun-YbZlxLUT",
      "links": [
        [
          "Eiði",
          "Eiði"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eiðið"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiði",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiður"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative singular of eiður"
      ],
      "id": "en-eiði-fo-noun-UT6lRh8~",
      "links": [
        [
          "eiður",
          "eiður#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eiðið"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "eið"
      },
      "expansion": "Old Norse eið",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aidiją"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aidiją",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "eo"
      },
      "expansion": "Latin eo",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiðis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðinu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiða",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, nominative plural eiði)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "70 30",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "93 7",
          "kind": "other",
          "langcode": "is",
          "name": "Landforms",
          "orig": "is:Landforms",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "isthmus"
      ],
      "id": "en-eiði-is-noun-WdeYHWnQ",
      "links": [
        [
          "isthmus",
          "isthmus"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "sund"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "grandi"
        },
        {
          "word": "landbrú"
        }
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeiːðɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːðɪ"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiði",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiður"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of eiður"
      ],
      "id": "en-eiði-is-noun-rYhBx9e0",
      "links": [
        [
          "eiður",
          "eiður#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeiːðɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːðɪ"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}
{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese lemmas",
    "Faroese links with redundant target parameters",
    "Faroese links with redundant wikilinks",
    "Faroese neuter nouns",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese noun forms",
    "Faroese nouns",
    "Faroese terms derived from Old Norse",
    "Faroese terms derived from Proto-Germanic",
    "Faroese terms derived from Proto-Indo-European",
    "Faroese terms inherited from Old Norse",
    "Faroese terms inherited from Proto-Germanic",
    "Faroese terms with homophones",
    "Old Swedish links with redundant target parameters",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Faroese/aiːji",
    "Rhymes:Faroese/aiːji/2 syllables",
    "fo:Landforms",
    "is:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "eið"
      },
      "expansion": "Old Norse eið",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aidiją"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aidiją",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "eþ",
        "3": "ēþ"
      },
      "expansion": "Old Swedish ēþ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "ed"
      },
      "expansion": "Swedish ed",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "eid"
      },
      "expansion": "Norwegian Bokmål eid",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo. Cognate with Old Swedish ēþ (Modern Swedish ed) and Norwegian Bokmål eid.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiði n |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": ":Template:33",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n24",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðinum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiða",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "eiði",
        "11": "or",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eiðis",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "eiðis",
        "3": "eiði",
        "33": "eiðir"
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eið"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n24"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiði",
        "10": "eiðnum, eiðinum",
        "11": "eiðum",
        "12": "eiðunum",
        "13": "eiðis",
        "14": "eiðisins",
        "15": "eiða",
        "16": "eiðanna",
        "2": "eiðið",
        "3": "eiði, eiðir",
        "4": "eiðini",
        "5": "eiði",
        "6": "eiðið",
        "7": "eiði, eiðir",
        "8": "eiðini",
        "9": "eiði",
        "decl": "n24"
      },
      "name": "fo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "isthmus"
      ],
      "links": [
        [
          "isthmus",
          "isthmus"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "see Eiði, a place on Eysturoy"
      ],
      "links": [
        [
          "Eiði",
          "Eiði"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eiðið"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese noun forms",
    "Faroese terms with homophones",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Faroese/aiːji",
    "Rhymes:Faroese/aiːji/2 syllables",
    "fo:Landforms",
    "is:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiði",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiður"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative singular of eiður"
      ],
      "links": [
        [
          "eiður",
          "eiður#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eiðið"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic lemmas",
    "Icelandic neuter nouns",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms",
    "Icelandic nouns",
    "Icelandic terms derived from Old Norse",
    "Icelandic terms derived from Proto-Germanic",
    "Icelandic terms derived from Proto-Indo-European",
    "Icelandic terms inherited from Old Norse",
    "Icelandic terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Icelandic/eiːðɪ",
    "Rhymes:Icelandic/eiːðɪ/2 syllables",
    "is:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "eið"
      },
      "expansion": "Old Norse eið",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aidiją"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aidiją",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "eo"
      },
      "expansion": "Latin eo",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eið, in turn from Proto-Germanic *aidiją, probably related to Proto-Indo-European *h₁ey- (“go”) and Latin eo.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiðis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiði",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðinu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiða",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiðanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "eiði n (genitive singular eiðis, nominative plural eiði)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "sund"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "isthmus"
      ],
      "links": [
        [
          "isthmus",
          "isthmus"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "grandi"
        },
        {
          "word": "landbrú"
        }
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeiːðɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːðɪ"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Icelandic/eiːðɪ",
    "Rhymes:Icelandic/eiːðɪ/2 syllables",
    "is:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiði",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiður"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of eiður"
      ],
      "links": [
        [
          "eiður",
          "eiður#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeiːðɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːðɪ"
    }
  ],
  "word": "eiði"
}

Download raw JSONL data for eiði meaning in All languages combined (10.1kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'eiði n |cat2= |cat3= }}' in 'eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33) |cat2= |cat3= }}'",
  "path": [
    "eiði"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "eiði",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ('plural',): ':Template:33' in 'eiði n (genitive singular eiðis, plural eiði or :Template:33) |cat2= |cat3= }}'",
  "path": [
    "eiði"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "eiði",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.